PATENT
WYNALAZKI ROZWIĄZANIA TECHNICZNE

DLACZEGO PRĄD Z OGNIW PELTIERA

Strona w przygotowaniu...

 

Ogniwa Peltiera

Ogniwa fotowoltaiczne. Stały się one popularne i na tyle tanie że zaczęło się je stosować na olbrzymią skalę. Niestety są one delikatne i co jeszcze można pominąć mało wydajne.

 

Na czym polega owa delikatność i związana z tym awaryjność ogniw ?

 

Ulegają one odparzeniom, przegrzaniom. Pod wpływem działania promieniowania słonecznego następuje tak znaczny wzrost temperatury, że ulega ono zniszczeniu. Tylko przegrzana cześć jest wyłączona z pracy.

 

Są nieco inne w działaniu ogniwa wytwarzające prąd ze słońca. Dodatkową ich zaletą jest to, że wytworzą energie elektryczną z ciepła. Sama ta ich właściwość jest informacją, że są one odporne na temperatury, które uszkodziłyby zwykłe ogniwo fotowoltaiczne.

 

Jeszcze jedną ich zaletą jest to, że dostarczając im energię elektryczną można je wykorzystać jako pompy cieplne, czyli lodówki i klimatyzatory. Klimatyzatory nie używające freonu, co oznacza że są one wyjątkowo bezpieczne dla środowiska. Mało tego brak jest w nich tego co nazywamy agregatem, czyli kompresora. Gdy zwykły sprężarkowy klimatyzator lub lodówkę chcemy pierwszy raz po ich zmontowaniu uruchomić potrzeba w układzie wytworzyć podciśnienie następnie nabić to freonem. Tego bez znajomości tematu i przyrządów specjalistycznych sami nie wykonamy. Wzywamy fachowca i ponosimy odpowiednio duże koszta. Są one tym większe gdy następuje awaria urządzenia. Chodzi o uszkodzenie kompresora. Z tego  powodu wymienia się całe przedmioty, lodówkę, bądź klimatyzator.

 

Takiej wady nie ma gdy wykorzystamy ogniwa o których piszę. W tym przypadku aby uruchomić, bądź naprawić urządzenie chłodnicze, lub wytwarzające z nich energię wystarczy zwykły, ot taki za 15zł miernik i podstawowe wiadomości o prądzie elektrycznym. Całe urządzenia chłodnicze, lub prądotwórcze wykorzystują pojedyncze małe ogniwa, które łączy się w grupy. Logicznie myślący już zaczynają się orientować, że awarii z reguły ulega pojedynczy element lub kilka a nie wszystkie. Siłą rzeczy naprawa jest tania i prosta. Wykonać ją może każdy domorosły amator elektryki.

 

To jednak tylko pół prawdy. Uszkodzenie jednego lub kilku elementów nie powoduje wyłączenia z pracy całego urządzenia. Ono straci tylko trochę na mocy ale działać będzie dalej.

 

Samo nasuwa się pytanie skoro są same zalety zatem dlaczego nie stosuje się tego powszechnie ?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie przypomnijmy sobie przeszłość tak obecnie powszechnego oświetlenia typu led. Było ono początkowo po prostu kosztowne.

 

Identycznie jest z ogniwami o których piszę. Jak nazywają się owe tajemnicze moduły ?

To OGNIWA PELTIERA.

 

Wróćmy do wykorzystania ich jako ogniw fotowoltaicznych.

Mają one jeszcze jedną przewagę nad klasycznymi. Przewagę o której należy koniecznie wspomnieć i w przypadku realizacji pomysłu wykorzystać.

 

Aby zrozumieć w czym rzecz musimy wiedzieć co to jest ciepło.

Porównanie do piłeczek oddających energię jest doskonałym porównaniem. Rys poniżej.

 

Wiemy co to jest ciepło. Ogniwo Peltiera będzie wytwarzać energię elektryczną gdy będzie różnica temperatur. Ogrzewana promieniami słońca strona będzie cieplejsza od drugiej. Siłą rzeczy będzie to dążyć do wyrównania temperatur. W czasie transportu ciepła wytwarzana jest energia elektryczna.

 

Załóżmy, że strona zimna w momncie rozpoczęcia pracy urządzenia będzie miała temperaturę 20 stopni. Stronę odbierającą energię słoneczną pomalujmy na czarno aby więcej absorbowała ciepła. Pójdźmy jeszcze dalej całość umieśćmy w szklanej obudowie gdzie od strony słońca będzie próżnia. Wykorzystamy efekt dyfuzji.  Stronę zimną przyklejmy do metalowego zbiornika w sposób jak na rysunku. Obudujmy to ściankami z pianki. Do zbiornika do wejścia A doprowadzamy wodę która będzie odbieraną w miejscu B. poza urządzeniem mamy jeszcze jeden zbiornik wody. Wody którą magazynujemy. Oczywistym jest że całość instalacji również będzie termicznie izolowana. Pompa między zbiornikami wymusi obieg wody.

 

Ciepło transportowane ze strony A do B będzie ją,  stronę B ogrzewać. Woda odbierze je, sama jednocześni się ogrzewając. Siłą rzeczy oprócz prądu będziemy mili energię cieplną. To jest ten dodatkowy zysk w porównaniu z klasyczną fotowoltaiką. Aby ogniwo było wydajne w takim stopniu jak najlepszej jakości foto różnica temperatur między stronami musi wynosić przynajmniej 20 stopni.

 

 

Efekt dyfuzji spowoduje że strona ciepła może znacznie przekroczyć 100 stopni. Zatem koniecznym jest chłodzenie tego wodą. Wodą którą już jako ciepłą wykorzystamy.


Folia pete

soczewka typu lejek = zawsze skupia promienie w tym samym puncie ( niezależnie od odległości źródła – słońca i kąta padania na nią światła

 

 

na zewnątrz = - 20

wewnątrz = + 22

różnica = 45 st

 

napięcie doprowadzane aby ciepło ze strony ciepłej ni było transportowane na zimną = x, a pobór prądu = y.

 

 

Porównać ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia xxx i utrzymywania temperatury przy izolowaniu klasycznym do ilości ciepła ogrzania i jego utrzymania ogniwami Peltiera.

 

 

Ogrzewanie tym samym powietrzem szkodliwe. Wymiana powietrza przy jednoczesnej wymianie ciepła.

 

 

Odbiór ciepła lawy przy pomocy zjawisk umożliwiających jego transport ( bezprzewodowy ) - pole magnetyczne, prąd elektryczny, inne.

 

 

Ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie. Ciepła woda

 

 

perspektywa

utylizacja nieczystości we własnym zakresie – nie zarzucą nas śmieci

 

 

dezynfekcja

 

 

 

 

 

 

utrzymywanie pary wodnej – chmur – przy pomocy fali dźwiękowej.

 

Parowanie - transport pary – zagęszczenie pary - podgrzewanie pary - skraplanie ciepłej pary.

 

Ciągły obieg, na tyle duży aby było można się kąpać.

 

Regeneracja wody dodatkowa

 

wyładowania

naelektryzowanie

wielo powierzchniowość

 

natlenianie

inne gazowanie

 

REDAGUJĄCY STRONĘ  IRENESZ BORYCKI